Имахме удоволствието да попитаме професорите от второто издание на АИФП за техните интереси, а също така и да разберем малко повече за тях в личен план. Тук можете да прочетете техните отговори. Ако искате да се запознаете с техния професионален опит, можете да намерите линк към личната страница на всеки тук.
Професор Нейчева, защо избрахте полето на икономиката?
Избрах полето на икономиката – макро- и микроикономиката, защото тя ни помага да разберем по-добре света, в който живеем, работим, потребяваме. Познавайки (не)пазарните принципи и закони, механизми и взаимодействия, хората могат да вземат по-обосновани и полезни решения за себе си и за обществото. Вярвам, че тези знания са нужни на всеки. В професията на преподавател ценя творческия елемент и връзката с младите хора, които са настоящето и бъдещето на всяка нация, страна, барометър на пулса на времето.
Професор Съботинова, какво за Вас представлява икономиката?
Икономиката е наука за избора. Тя търси равновесието и показва, че крайностите не са за предпочитане. Може да даде отговор на много въпроси въз основа на разбирането на понятието „алтернативни разходи“ (opportunity cost). Повечето хора не осъзнават, че най-висок е алтернативният разход на времето. Всеки избор, който правим в живота си, има своята алтернативна цена. Икономиката ни учи, че можем да имаме това, което желаем, стига да сме готови да платим неговата цена.
А какво е нещо интересно или неочаквано, към което имате интерес?
Кое прави западната цивилизация толкова успешна? В книгата си „Civilization: The Six Killer Apps of Western Power“, Нийл Фъргюсън твърди, че това са следните институции: Конкуренция (Competition); Наука (Scientific revolution); Демокрация (Property rights); Медицина (Modern medicine); Потребителско общество (Consumer society); Работна етика (Work ethic).
Доцент Русева, какви проекти ръководите извън преподавателската си дейност?
Занимавам се с менторска дейност на младежи, като помагам на млади предприемачи да развият своите идеи и да изградят успешни стартиращи бизнеси (startups). В рамките на тази дейност предоставям насоки в области като бизнес планиране, маркетинг, финансова устойчивост и иновации. Освен това организирам мотивационни мероприятия, насочени към насърчаване на личностното и професионалното развитие на младите хора. Тези събития включват вдъхновяващи лекции, практически обучения и срещи с успешни предприемачи и лидери.
Друг важен фокус на моята работа е свързан с неправителствените организации и социалното предприемачество. Участвам активно в инициативи, които имат за цел да решават социални проблеми чрез устойчиви бизнес модели и иновативни проекти. Стремя се да изграждам общност от мотивирани млади хора, които искат да създадат положителна промяна в обществото. Работя по международни проекти с научна и практическа насоченост.
Какво обичате да правите през свободното си време?
В свободното си време обичам да пътувам и се стремя всяка година да посещавам поне едно ново, непознато място. За мен пътуването е не просто начин за почивка, а възможност да опознавам различни култури, истории и начини на живот, което ме вдъхновява както в личен, така и в професионален план. Освен това, съм лицензиран екскурзовод, а преди двадесет години превърнах хобито си във втора професия. Работата ми като екскурзовод ми дава шанс да споделям знанията и страстта си към пътешествията с други хора, като ги вдъхновявам да откриват света по нов начин.
Обожавам динамиката и предизвикателствата, които пътуванията предлагат, независимо дали става въпрос за изследване на неизвестни градове, природни забележителности или културни съкровища. Всеки нов маршрут е приключение, което оставя траен отпечатък и ми дава нова перспектива към света.
Доцент Георгиева, какъв беше пътя, по който открихте интереса си към математиката?
Запалих се по математиката от една грешно решена задача. Директорът на училището, в което учих до 4 клас викаше всяка събота в голямото междучасие (тогава учехме и в събота:-) мен и още едно дете и ни даваше по една задача извън учебния материал. На следващата събота ги проверяваше и ни даваше нова. Едва ли щях да помня, ако една събота ние (тогава в 3-ти клас) не бяхме успели да решим задачата- всъщност съвсем елементарна задача за лодка, движеща се по течението и срещу течението на една река. Но детската ми гордост и амбициозност бяха дълбоко засегнати и ето така математиката ми стана важна, а по късно и професия.
Години по-късно харесах средствата на изкуствения интелект и по-конкретно на размитата логика, заради елегантността и простотата, с която се решават многофакторни, трудни или нерешими с конвенционални средства проблеми.
Доцент Луизов, как разбрахте, че маркетингът е „Вашата“ сфера?
Маркетингът ме привлече със своята комбинация от творчество и аналитично мислене. Той изисква креативност, работа с данни и стратегии, но и разбиране на човешкото поведение. Разнообразието и динамиката на маркетинга, както в преподаването, така и в практиката, са това, което най-много ме вдъхновява и мотивира.
Доцент Стоянова, кое Ви накара да започнете да се интересувате от застраховане?
В 11 клас проведох ученическия си стаж в ДЗИ в сектор “Лично застраховане“ в моят роден град Русе. Наставникът ми тогава беше дама с много знания и опит, която поетапно ме въведе в необятната застрахователна тематика и финално ме изпрати, с оформено мое решение да кандидатствам за висше образование по специалност „Застраховане и социално дело“.
До този момент, застраховането за мен беше нещото, което много увличаше моя баща и за него отделяше всеки ден по час-два, като вещо лице на ДЗИ по заведени застрахователни претенции в имущественото застраховане.
И това не е всичко. Впечатляващ за мен беше и факта, че на 01.10.1891г. в моят роден град Русе, е учредено първото българско застрахователно дружество „България“, което е практикувало всички видове застраховане. Основен акционер на дружеството е била „Българска търговска банка“ – най-голямата за времето си банка с местен капитал и със седалище в град Русе, известна като „Търгбанк“ или „банката на братя Бурови“.
Това е началото и вече почти 38 години няма ден в който да не изговоря думата „застраховка“.